THE INTERNATIONAL WATERMEDIA EXHIBITION (IWE)

The annual International Watermedia Exhibition (IWE) is Houston's premier watermedia event, showcasing the excellence of artists from around the world in the Watercolor Art Society - Houston gallery located in Houston's popular Museum District.  Entries selected by a renowned juror and judge receive maximal exposure in a month-long, open-to-the-public gallery exhibit as well as an online exhibit that lasts through the end of the year.  Additionally, participants have opportunity to win substantial cash awards. 

The 2023 IWE will be our 46th International Watermedia Exhibition!

Here is a link to view the Prospectus - 46th Annual IWE.pdf


The 45th International Watermedia Exhibition


45th Annual Slide Show

Click HERE to see it!


See the award winners below.

The IWE Digital Catalogues are also at the bottom of this page.  The catalogues include all the accepted entries into the show.

Thanks to Our Corporate Sponsors





Merchant Sponsors




45th International Watermedia Exhibition Winners



FIrst Place Award

Annell Livingston, Fragments, Geometry and Change #208


Second Place Award
Cindy Brace-King, Unraveled


Third Place Award
Jennifer Martin, Held


Margaret Scott Bock AWARD

Chris Krupinski, Cuppa Lemon


Board of Directors Award

Ellen Sudzina, 4 on Duty


Odette Ruben Memorial Award
Dean Mitchell, Reservation Relic


Jack Bowen Award

Xiaochang Zhang, Busting


Art Supply on Almeda Award
Cheryl Evans, Acoma Pueble Memories


Art Supply on Almeda Award

Kathleen Conniver, Breaking Through


Jack Richeson AWARD

Carla Gauthier, Afternoon Walk


QOR Supply Award
Ken Call, Imagine


Ampersand Award
Marilynne Bradley, Structure of Steel


Holbien Award
Louise Lachance, Quietude


Honorable Mention

Kathy Simon-McDonald, The Chalk Artist IX


Honorable Mention

Bev Jozwiak, Street Fair Choir


Merit AWARD
Erhu Zhang, The Old Town


Merit AWARD
Dennis Albetski, New Bonnet


Merit AWARD
Anne Hightower-Patterson, Rockin' View


Merit AWARD
E. Stoddard, Illumination II


Honorable Mention
Z. Feng, Winter Forest


Honorable Mention
Leslie McDonad Jr., Farmers' Market


Honorable Mention
Lisa Tennant, Andy's Drive-In


Honorable Mention
Kathleen Mooney, New Moon in the Old Moon's Arms

Summary of 45th International Watermedia Exhibition Winners

First Place: Annell Livingston, Fragments Geometry and Change  #208

Second Place: Cindy Brabec-King, Unraveled

Third Place: Jennifer Martin, Held

Odette Rubin Award: Dean Mitchell, Reservation Relic 

Jack Bowen Award: Xiaochang Zhang, Busting

Margaret Bock Award: Chris Krupinski, Cuppa Lemon 

Board of Directors: Eileen Sudzina 4 On Duty

Honorable Mentions

  • Kathy Simon-McDonald, The Chalk Artist IX
  • Bev Jozwiak, Street Fair Choir
  • Anne Hightower-Patterson, Rockin’ View
  • Dennis Albetski, New Bonnet
  • E. Stoddard, Illumination II
  • Erhu Zhang, The Old Town
  • Lisa Tennant, Andy's Drive-In
  • Leslie McDonald Jr, Farmers' Market
  • Kathleen Mooney, New Moon in the Old Moon's Arms
  • Z. Feng, Winter Forest

Art Supply on Almeda Awards

  • Cheryl Evans, Acoma Pueblo Memories
  • Kathleen Conover, Breaking Through

Jack Richeson Award: Carla Gauthier, Afternoon Walk

QOR Award: Ken Call, Imagine

Ampersand Award: Marilynne Bradley, Structure of Steel

Holbien Award: Louise Lachance, Quietude

IWE Catalogs

1601 West Alabama Houston TX 77006
Gallery: 713-942-9966
Questions? Email 
admin@watercolorhouston.org

HOURS: Tuesday - Saturday, 10 am - 3 pm

©Watercolor Art Society - Houston. All images are property of their respective owners. All rights reserved.

Powered by Wild Apricot Membership Software