2018 41ST INTERNATIONAL WATERMEDIA EXHIBITION

41st International Watermedia Exhibition Calendar

The deadline for submission has passed. 

Juror review of entries: January 12-26, 2018

Notification of acceptance: After Friday, January 26, 2018

Accepted entries must be received at the WAS-H gallery by 3 pm Thursday, March 1, 2018

Juror Iain Stewart’s demo: Sunday, March 4, 2018, 2:15pm – 3:30 pm

Awards Presentation: March 4, 2018 3:30pm, followed by Opening Reception through 5:30pm

Art Lover's Reception: Thursday March 8, 2018 5:30pm - 7:30pm

Juror Iain Stewart’s Major Workshop: March 5-9, 2018

Gallery Extended Hours: 

Saturdays 3:00pm - 6:00pm: March 10, 17, 24, and 31, 2018

Sundays 2:00pm - 4:30pm: March 11, 18, 25, and April 1, 2018

Last day to view Exhibition: Thursday, April 5, 2018

Exhibition closed, paintings returned: Friday, April 6, 2018


Please direct IWE related questions  to:  International Watermedia Exhibition Co-Directors: Tom Kraycirik and/or Heather Jones Taylor at iwewash@gmail.com You may also call the WAS-H at (713) 942-9966 if needed, but email is recommended. 

Juror:  Iain Stewart, AWS, NWS

For prospectus - click HERE.

To volunteer for the IWE, please:

Sign Up Now!


Looking Back: 2017 International Exhibition


First Place - Ken Call "In the Moment"


Second Place -Gloria Miller-Allen "Cubic Calibrations"


Third Place - Vera Dickerson "My Lovely Parrothead"

Congratulations to our 2017 International Exhibition winners selected by juror Stephen Quiller. Full exhibition catalog can be viewed HERE.

First Place - Ken Call "In the Moment"

Second Place -Gloria Miller-Allen "Cubic Calibrations"

Third Place - Vera Dickerson "My Lovely Parrothead"

Odette Ruben Memorial Award - Anne Abgott "Off Broadway 1"

Lloyd Albers Memorial Award - Francisco Carrion "A Normal Day of Work"

Jack Bowen Award - Keiko Yasuoka "The Night Table"

Board of Directors Award - Ruby Allen "Shale"

Merit Award - Charles Rouse "A Sate Smile"

Merit Award - Eric Wiegardt "Kelp Ball"

Merit Award - Daishai Sun "Holiday"

Merit Award - Ron Bigony "Domino Players"

Merit Award - Sandra Humphries "Clouds in the Valley"

Honorable Mention Award - Robbie Fitzpatrick "On Grandma’s Blanket"

Honorable Mention Award - Elaine Daily-Birnbaum "The Iconic Tower"

Honorable Mention Award - Mark McDermott "Bourg St. Maurice"

Honorable Mention Award - Sara Kahn "Just Before the Rain"

Honorable Mention Award - Eileen Neill "Spirit of the Dance"

Honorable Mention Award - Judy Coffey "Three’s Company III"





Odette Ruben Memorial Award - Anne Abgott "Off Broadway 1"


Board of Directors Award - Ruby Allen "Shale"


Merit Award - Daishai Sun "Holiday"


Honorable Mention Award - Robbie Fitzpatrick "On Grandma’s Blanket"



Honorable Mention Award - Sara Kahn "Just Before the Rain"


Lloyd Albers Memorial Award - Francisco Carrion "A Normal Day of Work"


Merit Award - Charles Rouse "A Sate Smile"


Merit Award - Ron Bigony "Domino Players"


Honorable Mention Award - Elaine Daily-Birnbaum "The Iconic Tower"



Honorable Mention Award - Eileen Neill "Spirit of the Dance"


Jack Bowen Award - Keiko Yasuoka "The Night Table"


Merit Award - Eric Wiegardt "Kelp Ball"


Merit Award - Sandra Humphries "Clouds in the Valley"


Honorable Mention Award - Mark McDermott "Bourg St. Maurice"


Honorable Mention Award - Judy Coffey "Three’s Company III"

1601 West Alabama Houston TX 77006
Gallery: 713-942-9966
Questions? Email WAS-H@sbcglobal.net
HOURS: Tuesday - Saturday, 10 am - 3 pm

©Watercolor Art Society-Houston. All images on this site are property of their respective owners. All rights reserved.

Powered by Wild Apricot Membership Software